Panama Finca Hartmann (espresso)
Finca Hartmann patří mezi průkopníky výběrové kávy v Panamě. Historie rodiny Hartmann začíná u Aloise Strasila Hartmanna, který pocházel z Moravy a do Panamy přišel v roce 1912. Základy dnešní farmy následně vybudoval jeho syn Ratibor Hartmann, jenž v roce 1940 založil Finca Hartmann v horské oblasti Santa Clara poblíž národního parku La Amistad.
Dnes farmu vede už několikátá generace rodiny Hartmann a každý člen rodiny se podílí na jejím fungování. Od pěstování, přes kontrolu kvality až po export. Farma se rozkládá v nadmořské výšce 1300 až 2000 m n. m. a obklopuje ji téměř 100 hektarů chráněného lesa. Kávovníky zde rostou ve stínu původních pralesních stromů a rodina dlouhodobě pracuje s důrazem na ochranu půdy, biodiverzity a udržitelné hospodaření. Hartmannovi patří také mezi první producenty v Panamě, kteří začali experimentovat s novými odrůdami a fermentačními metodami. Vedle tradičních postupů se zaměřují na hledání odrůd, které se dobře adaptují na místní terroir a podmínky panamských hor.
Tento lot byl zpracován naturální metodou. Po ruční sklizni jsou pečlivě vybrané zralé třešně rozloženy na africké postele, kde se začínají pomalu sušit. Během prvních fází zpracování se farmáři snaží zabránit kontaktu třešní s vodou, aby v nich zůstalo co nejvíce přirozených cukrů z dužiny.
Sušení probíhá nejprve venku na slunci po dobu přibližně 12 až 17 dní. Poté se káva dosušuje v mechanických sušičkách při nízké teplotě a pomalém proudění vzduchu, aby bylo sušení co nejrovnoměrnější. Někdy se sušení přes noc přerušuje, aby měla zrna čas odpočinout. Finální vlhkost kávy se pohybuje okolo 11–11,5 %.

